Коротко про кодування. 1. Назва

У наші дні я спостерігаю плутанину з використанням слова «кодування», тому вважаю за свій обов’язок внести деяку ясність.

Довженко О. Р., 1988 р.
Фото взято із сайту Гонтового А. А.

За моїми відомостями, слово «кодування» було використане під час створення методу лікування алкоголізму Заслуженим лікарем України Олександром Романовичем Довженком. У науці, у медицині цей спосіб лікування називається «стресопсихотерапія за методом О. Р. Довженком». Він включає цілий ряд впливів на пацієнта в певних фазах гіпнозу в стані неспання і вимагає власного бажання людини пройти лікування. Заради справедливості варто відзначити, що сама емоційно-стресова терапія (можна використовувати як синонім стрессопсихотерапії) була розроблена д.м.н., професором Рожновим В. Є., і являла собою дещо інший процес. Я вважав за потрібне згадати цей момент, але в цій статті вдаватися до подробиць не буду.

Поява методу та сильна особистість О. Р. Довженка викликали суттєвий резонанс у наукових колах та серед практикуючих лікарів. До фахівця потягнулися величезні черги і в народі цей спосіб лікування назвали «кодуванням від алкоголю».

Заперечувати ефективність цього в наші дні безглуздо і нецікаво, оскільки існує величезна кількість людей, які повернулися до нормального життя після кодування. Але також важливо розуміти, що хвиля популярності кодування мала і негативний вплив. Метод почав широко використовуватися в корисних цілях шарлатанами та несумлінними фахівцями. Його почали спотворювати та спрощувати. Родичі почали намагатися обманом проштовхнути на лікування хворого, який насправді не хотів лікуватись і всіляко заважав процесу – говорив одне, а робив інше. Крім того, саме слово «кодування» почали використовувати при підшиванні еспералю чи обманок, вливанні торпеди тощо, тому хвиля популярності «кодування за Довженком» пішла на спад.

Тим не менш, метод вижив і сьогодні стабільно існує один-два спеціалісти на область, які дотримуються традиції та продовжують практикувати озвучений спосіб лікування алкоголізму.

Відповідно кодування — це оригінальний метод стресопсихотерапії за О. Р. Довженком, у якому використовуються гіпнотичні стани. Називати кодуванням будь-який інший спосіб лікування вважаю не цілком коректним, крім, мабуть, тих випадків, коли це робиться на користь хворого.

З повагою, І. Лобанов.